Kurs: Customer Journey Mapping
01 Oct 2025, 13:00 - 16:00Customer Journey Mapping
För att arbeta kundcentrerat med Customer Experience Management är kundinsikt en förutsättning. Här fördjupar vi oss i förståelsen av kundens perspektiv. Om vikten av att kombinera kvalitativ och kvantitativ metodik, kartlägga kundresor och identifiera friktioner och möjligheter. Genom storytelling och empati skapar vi en djupare förståelse för kundens behov och upplevelser – en förutsättning för att kunna driva förändring.
För vem?
Utbildningen passar dig som vill stärka din kompetens inom kundupplevelse och Customer Experience Management (CXM), oavsett om du arbetar inom marknad, kundservice, produktutveckling, verksamhetsutveckling eller som VD. Och oavsett bransch.
Det här får du med dig:
- Vad är kundinsikt och varför är det viktigt?
- Metoder för att samla in och analysera kundinsikter – kvalitativa metodik som komplement till och kvantitativ
- Customer Journey Mapping – Hur vi kartlägger strategiska kundresor och identifierar friktion och möjligheter
- Empati och storytelling – Hur vi bygger en djupare förståelse för kundens behov
- Praktisk övning – Skapa en kundresa och identifiera förbättringsområden
Om kursen
Datum
1 oktober, 2025 klockan 13:00-16:00
Kostnad per kurs
4 400 kr/per person och kurs för medlemmar i Sveriges Annonsörer. Pris för icke medlem 5 500 kr/per person. Priser exkl moms.
Kursansvarig
Camilla Lif kombinerar ”traditionell” management med designmetodik. Camilla har lång erfarenhet från kundsidan inom kundinsikt, CRM och CXM. Sedan 2015 driver hon CX-byrån This is Betty som erbjuder tjänster inom CXM och kundcentrering i rollen som konsult, mentor, föreläsare och kursledare, bl a via Bonnier Akademi (Resumé, Dagens Industri, Breakit).
Begränsat antal platser och först till kvarn gäller.
Har du några frågor är du välkommen att kontakta oss på [email protected]
De personuppgifter du lämnar till oss i samband med nätverk/webinar/inbjudningar/utbildningar behandlas i enlighet med Dataskyddförordningen. Vi kommer inte att använda dina personuppgifter i något annat syfte än att göra din upplevelse av vår aktivitet blir så bra som möjligt. Ta del av våra fullständiga riktlinjer för hantering av personuppgifter.
Eventinformation
- 01 Oct 2025, 13:00 - 16:00
- Sveriges Annonsörer, Kungsgatan 60, Stockholm