Kreativitet och affärsnytta – har det någonsin varit viktigare?
19 oktober 2020… är temat för KOMMs break out session på EFFDay den 6 november. Medverkar gör Linda Nilsson, vd för KOMM, Niklas Bondesson, forskare vid Stockholms Universitet och Head of Science på Evidence Strategy (NoA) och Hedvig Hagwall Bruckner, copywriter på King och juryordförande i Guldägget 2020. Missa inte!
Som en del av Effektinitiativet arrangerar Sveriges Annonsörer, Swedma och KOMM för första gången EFFDay. Under en halvdag samlar vi branschen digitalt för att diskutera hur vi får bäst effekt av våra marknadsinvesteringar.
Investeringarna i marknadsföring ger allt lägre effekt, både i Sverige och stora delar av världen. Den nedåtgående trenden har pågått i över tio år. Att tydligt kunna visa effekten av reklam och marknadsföringsinvesteringar är ett av marknadsförarens viktigaste uppdrag.
Utveckla teamet på EFFDay:
Företagsbiljett (för upp till 10 personer) kostar 1495kr. Singelbiljett = 995kr.
Se hela programmet för EFFDay den 6 november och köp biljetter här.